Що е то Соево мляко и има ли То почва у нас?
Взетото решение от мен да спра да употребявам всякакъв вид млечни продукти се дължи на факта, че в момент от живота си разбрах, че не са толкова полезни, колкото съм си мислела, и освен всичко до голяма степен вредят на основните ми жизнени функции, пречат на женските хормони да се развиват правилно и всъщност "многото полезни вещества в тях", могат да бъдат извлечени от куп други храни и то доста по-добре усвоими. Все пак всичко е въпрос на личен избор...Моя избор не беше взет с лека ръка, защото сиренето и млякото заемаха огромна част от моето меню.
Казвайки си КРАЙ-беше неотложно да намеря заместители...и О, чудо-имаше ги, просто трябваше да положа повече усилия за да си ги набавя. Ето така се сблъсках със термина СОЕВО МЛЯКО! Първата ни среща беше на щандовете на голяма хранителна верига, цената няма да си позволя да коментирам, но когато прочетох съдържанието зяпнах от удивление и причината не бяха захарта, оцветителите и изкуствените аромати....просто вътре е китка от химични добавки и съединения....и не си купих! Разровяки се в Интернет пространството намерих рецептата за домашно соево мляко, която се оказа не толкова сложна, колкото си мислех и след първите няколко опита вече съм факир :) Както се казва всичко идва от практиката!
Преди да съм ви запознала с метода, бих искала да ви представя малко суха фактология, която за мен е доста полезна и интересна.
Богато е на витамин В12, рибофлавин и изофлавин. Витамин В12 помага на тялото в производството на ДНК, функционирането на червените кръвни клетки и поддържа здравето на нервната система. Рибофлавинът в соевото мляко стимулира клетките в производството на енергия. Той също така защитава нашето ДНК от увреждане. Изофлваинът е антиоксидант, който пази клетките и ДНК на организма от окисляване. Освен това намалява нивата на лошия холестерол и се бори с много други заболявания.
Ето и рецептата за соевото мляко:
Сурова соя за покълване и варене.
Количеството определяте вие, приблизително от 500гр соя се получава 3.5литра мляко.
Соята се накисва за минимум 12 часа, аз лично я оставям 24 часа, след което измивам зърната под течаща вода.
Кипва се вода, в която се поставя соята за около 5мин, за да може да омекне, след което се прецежда и се добавя вода. Пропорцията е 1:30(1 част соя 3 части вода).
Всичко това се пасира, соята трябва са стане на малки парчета(зрънца).
В процеса на пасирането ще забележите, как водата придобива познатия вид на мляко.
Следващата стъпка е изключително прецизна и важна-сваряването на суровото соево мляко.
Изисква се цялото внимание на което може да бъде способен човек. Въоръжавате се с една бъркалка и заставате на пост до тенджерата! В началото млякото се пени и има опасност да кипне, така че при непрекъснато бъркане и бавен огън се опитвате да овладеете катаклизъма в кухнята, който на мен ми е до болка познат. Ако прецените, може да махнете от котлона и след това да върнете тенджерата обратно, но процеса по сваряването трябва да продължи докато млякото спре да отделя пяна, и се избистри.
Това е изключително важно, защото ако млякото не се свари то ще бъде горчиво.
Времето за варене е около 30/40 минути.
След, което сместа се прецежда през марля.
И ето на- имаме си топло соево мляко. Съхранението е добре да бъде в стъклен съд. В хладилник издържа около 4 дена.
Това, което остава в тензуха се нарича Соева пулпа, от която може да се приготвят невероятни кюфтенца, пици, бисквитки и сладкиши.
Ето няколко рецепти, които не заслужават да бъдат изпускани:
http://otlapitenaliska.blogspot.com/2015/08/blog-post_26.html
http://otlapitenaliska.blogspot.bg/2015/10/blog-post.html
http://otlapitenaliska.blogspot.bg/2015/10/blog-post.html
Соевото мляко може да бъде консумирано с малко мед и натрошени какаови зърна още докато е топло и ароматно :)
Няма коментари:
Публикуване на коментар